Kúpa potkana

Jednou z najdôležitejších otázok pred samotnou kúpou potkana je odkiaľ si nového chlpatého člena rodiny zaobstaráme. V dnešnej dobe sa nám naskytuje množstvo príležitostí. Môžeme si ich zaobstarať zo zverimexu, od množiteľa, z rôznych inzerátov, na burzách alebo z chovateľskej stanice. 

Najjednoduchšou a zvyčajne aj najlacnejšou variantou je zaobstaranie si potkana zo zverimexu alebo od chovateľa. Zverimexy sú dnes dostupné na každom rohu. Potkani zo zverimexu môžu byť rovnako pekní a zaujímavo sfarbení ako tí z chovateľskej stanice. Avšak veľkou nevýhodou je, že väčšina potkanov zo zverimexov je od množiteľov, ktorí ich používajú ako krmivo pre hadov. 

Vďaka tomu, že chovajú veľké množstvo potkanov na malom priestore, si s veľkou pravdepodobnosťou domov prinesiete spolu s potkaníkom aj nejakých kožných parazitov. Tie sa rýchlo množia aj preto, že potkaníkov, myši a iné hlodavce väčšinou chovajú v tesnej blízkosti a v zle vetraných teráriách. Samičky sú často gravidné pretože množitelia ani zverimexy ich nerozdeľujú podľa pohlavia a mláďatká od nich oddeľujú v skorom veku. Pri kúpe od množiteľa alebo zo zverimexu nepoznáte pôvod kupovaného jedinca a je tiež pravdepodobné, že veľká časť potkanov boli príbuzní čo sa môže odraziť na zlom zdravotnom stave. Potkaníci a hlodavce, ktorí sú určení predovšetkým na skrmovanie sú často pod veľkým stresom (preprava, neustály ruch, iné zvieratá v tesnej blízkosti, veľa jedincov v jednom teráriu a pod..) a preto môžu trpieť psychickými poruchami čo sa prejavuje na ich správaní a niekedy je preto potreba viac času a trpezlivosti než si na svojho majiteľa zvyknú. 

Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Svojho prvého potkaníka som mala zo zverimexu. Čierny hooded samec. Na prvý pohľad vyzeral byť zdravý a pekne stavaný. Po pár dňoch som si všimla, že sa často škrabe. Jeho srsť vyzerala byť čistá a lesklá ale pri dôkladnom prezretí som mu v nej našla parazitov. Ešte po ceste domov som sa s ním v aute hrala a bol čulý, zvedavý a milý tak som si myslela, že s ním nebude žiaden problém. Doma to už bolo horšie kedy začal útočiť na ruku z domčeka aj pri výmene krmiva. Myslela som si, že je to iba kvôli zmene prostredia a keď si zvykne tak s tým prestane. Niekedy mal svetlé chvíľky a keď bol pustený tak aj sám prišiel a nechal sa škrabkať ale časom sa to už iba zhoršilo a zasa začal na všetko útočiť a z domčeku už ani nechcel vychádzať. Ani veľká snaha získať si jeho dôveru nepomohla a ostal agresívny až dokonca.

Po ňom boli moji ďalší, tento krát už dvaja potkani od chovateľa terárijných zvierat, ktorý ich mal ako krmivo. Keďže sa mi veľmi zapáčil jeho inzerát a fotky tak sme si išli vybrať. Potkanov choval vo veľkom nevetranom zatváracom boxe bez svetla a bolo ich tam strašne veľa na kope. Z tej hromady potkanov sme si nakoniec vybrali a domov sme si doniesli dve malé guličky čisto čierneho samca a champagne samičku (pôvodne to mali byť dvaja samci no časom sa z nej vykľula samička). Povahovo boli skvelí, ani vzhľadom na podmienky neostali voči ľuďom zlí. Nikdy neboli agresívni. Samička bola zo začiatku trochu plachá ale inak som s nimi za celý čas nemala ani jeden problém. Okrem toho, že po pár dňoch začali mať obidvaja po uškách, chvostoch a nohách pupáky. Zistili sme že mali svrab. Ale po celkom dlhej dobe sa nám podarilo obidvoch úspešne vyliečiť a boli z nich super domáci miláčikovia. 

Ani tieto začiatočné viac menej negatívne skúsenosti ma však neodradili od toho aby som sa naďalej venovala potkanom a nakoniec to dospelo až do bodu kedy máme oficiálnu chovnú stanicu.


Preto podľa mňa najlepšou variantou je kúpa potkaníka z oficiálnych chovateľských staníc. Aj keď nie vždy je to možné pretože chovateľské stanice nemusia byť nikde v okolí, aktuálne nemusia mať malých potkaníkov na predaj alebo je to finančne náročnejšie ako kúpa potkana zo zverimexu alebo neoficiálneho chovateľa. Avšak aj keď takto zakúpený potkan je drahší myslím, že je to lepšia investícia. Pri kúpe potkanov z oficiálnych staních máte veľakrát možnosť vidieť osobne samotných rodičov. Chovateľské stanice dôkladne vyberajú rodičov aby mali čo najlepších potomkov. Ku každému potkaníkovi dostanete jeho rodokmeň, kde si viete pozrieť jeho predkov. Takže máte istotu, že váš nový člen rodiny nie je z príbuzenského vrhu. Nehovoriac o tom, že ľudia, ktorí majú chovateľskú stanicu sa denne venujú ich malým potkanom, ktorých ponúkajú na predaj takže keď si ich donesiete domov viete, že budú prítulní a zvyknutí na ľudí. Tak isto budete vedieť ich zdravotný stav.

Je už len na vás akou formou si vášho nového chlpatého miláčika zaobstaráte či už zo zverimexu, od chovateľa alebo z chovateľskej stanice vždy je dobré si dopredu zistiť nejaké informácie, podmienky chovu a poprípade pozrieť recenzie na chovateľa. 

Nech už sa rozhodnete akokoľvek prajeme vám veľa šťastných dní s vašim novým malým štvornohým kamošom!



Zverimex/množiteľ

Výhodná cena

Vždy dostupní

Veľký výber

Ľahko zohnateľní


Narušená psychika

✘ Samičky sú často nakryté

Príbuzenské vrhy

Neprimeraný počet vrhov samičky

Choroby

✘  Náročnejšie ochočenie 

Neistý pôvod

Neznámy vek




Chovateľská stanica

 Socializované mláďatá

Zvyknutí na bežný ruch domácnosti

Zdravé potkany

Overený chov

Informácie o narodení a rodičoch

Rodokmeň, VP, PP

Mláďatá sú odstavené v správnom veku

Komunikácia s chovateľom a chovateľskou stanicou

V prípade potreby pomoc zo strany chovateľskej stanice

Vyššia cena

Nie vždy je chovateľská stanica v okolí

Niekedy treba dlho čakať 

© 2017 Rattvissa | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky